Ce tipuri de lucrari pot fi autorizate pe un teren cu folosinta agricola intravilan?

Categorie de discuții dedicată legislației în construcții
Scrie răspuns
Oana Rusu
TNA: 5042

Ce tipuri de lucrari pot fi autorizate pe un teren cu folosinta agricola intravilan?

Mesaj de Oana Rusu » 28 Noi 2018 14:09

Unul din clientii mei a depus cerere acum ceva timp pentru luarea in folosinta a unei fasii de teren apartinand primariei adiacente terenului lui, in vederea realizarii de parcari. Astazi a venit bucuros ca "in sfarsit a iesit contractul", dar spre confuzia mea, contractul este "de folosinta agricola". Terenul este in oras, intravilan, inconjurat de alte constructii (in general locuinte colective), in prezent un maidan care nu a vazut nici un fel de "productie agricola" de ceva timp (mai ales pentru ca e situat peste o fosta groapa de deseuri din constructii din santierele comuniste). Eu suspectez ca mediul n-o sa accepte parcare pe un teren cu folosinta "agricola".

Monica Iacovenco
TNA: 4690

Re: Ce tipuri de lucrari pot fi autorizate pe un teren cu folosinta agricola intravilan?

Mesaj de Monica Iacovenco » 28 Noi 2018 15:36

Cred ca trebuie scos din circuitul agricol ca sa autorizezi orice pe el.

Anamaria Bancea
TNA: 4127

Re: Ce tipuri de lucrari pot fi autorizate pe un teren cu folosinta agricola intravilan?

Mesaj de Anamaria Bancea » 28 Noi 2018 16:42

"Agricol intravilan" nu este scos din circuitul agricol prin emiterea unei AC? Eu asa stiam - valabil cel putin pentru constructia de case.

Oana Rusu
TNA: 5042

Mesaj de Oana Rusu » 28 Noi 2018 18:47

Nu stiu ce folosinta are terenul dpdv cadastral - ca multe alte terenuri in proprietatea primariei, nu pare intabulat. Contractul de folosinta este specificat "folosinta agricola" - ceea ce pare sa limiteze utilizarea lui la ...agricultura. Clientul meu nici nu vrea sa construiasca, vrea doar sa-l foloseasca pentru parcari.

Scrie răspuns